Životopis na brigádu: Praktický návod pro začátečníky
- Základní údaje a kontaktní informace
- Vzdělání a studijní úspěchy
- Předchozí pracovní zkušenosti a brigády
- Jazykové znalosti a počítačové dovednosti
- Časová flexibilita a dostupnost
- Osobní vlastnosti a soft skills
- Motivační věta pro danou pozici
- Formátování a úprava dokumentu
- Fotografie a celkový vzhled
- Kontrola pravopisu a gramatiky
Základní údaje a kontaktní informace
Základní údaje v životopise - tvoje vizitka pro brigádu
Tvoje jméno a příjmení patří nahoru a musí být nepřehlédnutelné. Je to první věc, kterou personalista uvidí, tak ať to stojí za to! Pod tím hned napiš datum narození - spousta brigád má věkové limity a ušetříš si tak zbytečné telefonáty.
Adresa je jasná věc - napiš kde bydlíš, včetně PSČ. Nejdůležitější je ale telefon. Používej mobil, který nosíš pořád při sobě. Není nic horšího než zmeškat super nabídku práce, protože jsi nebyl/a na příjmu.
S emailem to nepřeháněj - žádné kočička123 nebo fotbalista2010. Jednoduše jmeno.prijmeni@domena.cz udělá mnohem lepší dojem. Jasně, LinkedIn je fajn, ale u brigády to většinou nikoho nezajímá. Řidičák naopak může být trumf v rukávu - pokud ho máš, pochlub se!
Fotku dávat nemusíš, ale když už, tak pořádnou. Zapomeň na fotky z pláže nebo rozmazané selfíčka. Stačí normální průkazovka, kde vypadáš jako člověk, co chce pracovat.
Máš zdravoťák nebo jiné užitečné papíry? Super, hoď je tam! V gastru bez zdravotního průkazu ani ránu, s dětmi zas budeš potřebovat čistý trestní rejstřík.
Všechno musí sedět a být aktuální. Když to celé hezky přehledně naformátuješ, máš půlku práce hotovou. Žádné klikyháky a barvičky - drž to jednoduché a profesionální. A nezapomeň - PDF formát je tvůj kamarád, ať to vypadá všude stejně dobře.
Vzdělání a studijní úspěchy
Sekce vzdělání v životopise na brigádu může být vaší vstupenkou k vysněné práci. Chronologické seřazení všech studijních úspěchů od nejaktuálnějších po nejstarší je základ. Jasně napište, kde teď studujete nebo jaké máte nejvyšší vzdělání - ať už jde o gymnázium, učňák nebo vejšku.
Máte nějaké extra zkušenosti související s prací? Třeba když se hlásíte do kavárny a máte za sebou kurz baristy, to je přesně to, co zaměstnavatele zajímá. Nebo jste na hotelové škole pomáhali s obsluhou při školních akcích? Super, hoďte to tam!
Držte se pravdy - vymyšlené věci se vždycky provalí. Jasně, chcete zapůsobit, ale lepší je být upřímný. Když máte červený diplom nebo nějakou cool cenu ze soutěže, klidně se pochlubte, ale jen pokud to sedí k té brigádě.
Byli jste na výměňáku v zahraničí? To je paráda! Ukazuje to, že se nebojíte nových věcí a zvládnete se domluvit i v cizím jazyce. Stejně tak se hodí zmínit zajímavé školní projekty - třeba když jste organizovali školní festival nebo vedli studentský časopis.
Pro kancl práci nezapomeňte napsat, že umíte rychle psát nebo že jste machr na Excel. U technických brigád se zase hodí napsat o zkušenostech z laborek nebo dílen.
Vzdělání není jen o škole - klidně přidejte i věci, které jste se naučili sami. Třeba že po večerech programujete nebo že jste si udělali online kurz sociálních sítí. Tohle všechno může být pro zaměstnavatele zajímavé a ukázat, že jste aktivní a chcete na sobě makat.
Předchozí pracovní zkušenosti a brigády
V životopise pro brigádu hraje každá pracovní zkušenost svoji roli. I ta nejmenší brigáda může být vstupenkou k vysněné práci. Vzpomínáte si na to léto, kdy jste roznášeli letáky nebo pomáhali v místní kavárně? I tohle se počítá!
Jasně, možná si říkáte, že mytí nádobí v restauraci není nic extra. Ale zamyslete se - naučili jste se pracovat v zápřahu, být součástí týmu a zvládat stres. To jsou přesně ty dovednosti, které zaměstnavatelé hledají. A co teprve když jste doučovali mladší spolužáky matematiku? Tím jste ukázali, že umíte vysvětlovat složité věci jednoduše a máte trpělivost.
Důležité je být konkrétní a upřímný. Místo obecného pracoval jsem v obchodě napište od června do září 2023 jsem v Kauflandu obsluhoval pokladnu, doplňoval zboží a pomáhal zákazníkům s orientací v prodejně. To zní úplně jinak, že?
Pomáhali jste na školním jarmarku nebo třeba venčili pejsky v útulku? Super! I dobrovolnictví je cenná zkušenost. Ukazuje vaši iniciativu a ochotu pomoct druhým. A co školní projekty? Třeba když jste vedli tým při tvorbě maturitního videa - to je přece skvělá ukázka organizačních schopností!
Pamatujte, že pravda je základ. Žádné přikrášlování nebo vymýšlení - to se může ošklivě vymstít. Radši přiznejte, že začínáte od nuly, ale máte chuť se učit a makáte na sobě. To zaměstnavatel ocení víc než vymyšlené zkušenosti.
Seřaďte své zkušenosti od nejnovějších po nejstarší. Jasně a přehledně. Každá zmínka o úspěchu se počítá - byli jste nejlepší brigádník měsíce? Perfektní, to tam napište! Takové detaily můžou rozhodnout, že práci dostanete právě vy.
Jazykové znalosti a počítačové dovednosti
V dnešní době už nestačí jen napsat umím na počítači nebo znám angličtinu. Každá brigáda vyžaduje specifické dovednosti a ty musíte umět správně prodat. Však to znáte - kolikrát jste si řekli to zvládnu, ale pak přišlo překvapení v podobě složitějšího úkolu?
Jasně, s jazyky je to jako s řízením auta - nestačí říct, že máte řidičák. Musíte přesně vědět, co dokážete. Jestli si v angličtině jen objednáte kafe (A1), nebo zvládnete složitou prezentaci před zahraničními partnery (C1). Máte certifikát z Cambridge? Super, hoďte ho tam!

Když píšete o počítačových skills, buďte konkrétní. Excel není jen o sčítání v tabulkách - umíte kontingenční tabulky? Makra? Každá praktická zkušenost se počítá. Spravujete školní Instagram? To je přece cenná zkušenost pro marketing!
Sociální sítě dneska frčí všude. Jestli umíte načasovat příspěvky na Facebooku nebo sestříhat video na TikTok, určitě to napište. A co základy HTML nebo WordPress? I zdánlivě běžné dovednosti můžou být zlatým pokladem.
Pamatujte - upřímnost nade vše. Není větší trapas než když na pohovoru vybuchne vaše plynulá angličtina. Radši přiznejte, že se teprve učíte, ale máte zápal do vzdělávání. To zaměstnavatelé fakt ocení - nikdo nečeká dokonalost, ale chuť na sobě makat.
A nezapomeňte životopis pravidelně aktualizovat. Nový kurz, lepší jazyková úroveň, další program v portfoliu - všechno se počítá. Vždyť hledání brigády je jako puzzle - každý kousek vašich dovedností může být právě ten, který zaměstnavatel hledá.
Časová flexibilita a dostupnost
Hledáte brigádu a tápete, jak správně napsat životopis? Klíčem k úspěchu je především jasně ukázat, kdy máte čas pracovat. Není nic horšího, než když se po týdnu ukáže, že váš rozvrh ve škole prostě nesedí s pracovní dobou.
Řekněme si to na rovinu - upřímnost se vyplatí hned od začátku. Jste na škole a můžete makat jen odpoledne? Napište to tam. Zvládnete jen víkendy? Šup s tím do životopisu. Prázdniny jsou váš čas? Dejte to vědět.
Firmy často radši vezmou někoho, kdo může chodit pravidelně třeba jen dva dny v týdnu, než člověka, který slíbí hory doly, ale za měsíc zjistí, že to nedává. Vždyť to znáte - zaučit někoho nového stojí čas i peníze.
Máte volno i večer nebo o svátcích? Paráda! Tohle je přesně to, co spoustě firem chybí. Restaurace, obchody nebo třeba hotely zoufale hledají lidi na tyhle méně oblíbené časy. A když můžete nastoupit prakticky hned? To je další velké plus.
Jste ten typ, co dokáže občas zaskočit za nemocného kolegu nebo vzít směnu navíc? Super - tohle zaměstnavatelé milují. Flexibilita je v dnešní době k nezaplacení. A když máte vlastní auto nebo můžete jezdit i do jiných poboček, určitě to tam napište.
Myslete na to, že váš životopis není jen kus papíru - je to vaše vstupenka k práci, která vám může otevřít spoustu dveří. Buďte konkrétní, upřímní a nebojte se ukázat, v čem jste jedineční.
Dobrý životopis je jako klíč k úspěchu. Stručný, výstižný a pravdivý. Ukaž své silné stránky, ale nezapomeň na upřímnost.
Markéta Dvořáková
Osobní vlastnosti a soft skills
V životopise pro brigádu rozhodují často právě ty neviditelné vlastnosti, které z nás dělají skvělého kolegu a spolehlivého pracovníka. Jasně, každý může napsat, že je flexibilní nebo týmový hráč, ale jak to dokázat?
Spolehlivost a dochvilnost jsou naprostým základem. Víte, co potěší každého šéfa? Když ví, že se na vás může spolehnout. Třeba když jste pravidelně vedli školní projekt nebo pomáhali organizovat sportovní turnaje - to jsou přesně ty momenty, které stojí za zmínku.
Pamatujete, jak jste zaskočili za nemocného spolužáka při důležité prezentaci? Nebo když jste se během víkendu naučili nový software, protože ho tým potřeboval používat? Tohle jsou příběhy, které ukazují vaši skutečnou hodnotu.
Komunikace je alfou a omegou každé práce. Není potřeba být mistrem rétoriky, ale schopnost jasně vyjádřit své myšlenky a aktivně naslouchat ostatním je k nezaplacení. Vzpomeňte si třeba na situaci, kdy jste museli vyřešit nedorozumění v týmu nebo pomoct zákazníkovi.
Proaktivita a samostatnost se cení víc než kdy dřív. Nikdo nechce pořád někomu říkat, co má dělat. Máte zkušenost s vedením školního klubu? Organizovali jste někdy charitativní sbírku? To jsou přesně ty momenty, které stojí za zmínku.
Nejdůležitější je být autentický. Nepište, že jste perfekcionista, když vám občas chaos vyhovuje. Radši ukažte, jak umíte věci dotáhnout do konce, i když třeba nejsou dokonalé. Zaměstnavatelé ocení upřímnost a reálný pohled na vlastní schopnosti víc než seznam dokonalých vlastností.
Motivační věta pro danou pozici
Motivační věta v životopisu pro brigádu je naprosto klíčovým prvkem, který může rozhodnout o tom, zda budete pozváni na pohovor. Jedná se o krátké, ale výstižné sdělení, které by mělo zaujmout personalistu hned v úvodu vašeho životopisu. Důležité je přizpůsobit motivační větu konkrétní pozici, o kterou se ucházíte. Například pokud se hlásíte na pozici brigádníka v kavárně, můžete zdůraznit svůj pozitivní přístup k lidem a schopnost pracovat v rychlém tempu.
Při sestavování motivační věty je zásadní vyvarovat se obecných a otřepaných frází, které personalista čte v každém druhém životopisu. Místo toho se zaměřte na své skutečné přednosti a konkrétní důvody, proč byste byli pro danou pozici přínosem. Pokud máte například předchozí zkušenosti z podobné oblasti, určitě to zmíňte. Stejně tak můžete vyzdvihnout své osobnostní rysy, které jsou pro danou práci důležité.

Pro brigádu v maloobchodě může být vhodná motivační věta typu: Jako komunikativní a spolehlivý student s předchozími zkušenostmi z prodeje hledám příležitost uplatnit své dovednosti v oblasti zákaznického servisu. Pro administrativní brigádu můžete zvolit například: Nabízím preciznost, organizační schopnosti a pokročilou znalost MS Office, které jsem získal během svého studia ekonomie.
Motivační věta by měla být stručná, ale zároveň výstižná. Ideální délka je jeden až dva řádky. Je důležité, aby věta působila přirozeně a autenticky. Personalista by měl z vaší motivační věty cítit skutečný zájem o nabízenou pozici. Vyvarujte se přehnaného sebechválení nebo naopak přílišné skromnosti. Najděte rovnováhu mezi sebevědomým vystupováním a realistickým hodnocením svých schopností.
Pro brigádu v restauraci může být efektivní motivační věta zaměřená na flexibilitu a ochotu učit se novým věcem: Jako energický student gastronomie hledám příležitost získat praktické zkušenosti v restauračním provozu, kde mohu uplatnit svůj proaktivní přístup a schopnost rychle se adaptovat na nové prostředí.
Při psaní motivační věty myslete také na to, že by měla korespondovat s požadavky uvedenými v inzerátu. Pokud zaměstnavatel hledá někoho s konkrétními dovednostmi nebo vlastnostmi, snažte se je v motivační větě reflektovat. Zároveň buďte připraveni své tvrzení později na pohovoru obhájit a doložit konkrétními příklady.
Pamatujte, že motivační věta je vaší první příležitostí zaujmout potenciálního zaměstnavatele. Je to váš osobní elevator pitch, kterým můžete během několika sekund přesvědčit personalistu, že jste právě vy tím správným kandidátem pro danou brigádu. Proto věnujte jejímu sestavení dostatek času a pozornosti.
Formátování a úprava dokumentu
Správné formátování a úprava životopisu jsou klíčové prvky, které mohou rozhodnout o tom, zda zaujmete potenciálního zaměstnavatele. Životopis by měl být přehledný, čistý a profesionálně upravený. Pro vytvoření dokumentu použijte standardní textový editor, jako je Microsoft Word nebo podobný program. Text rozdělte do jasně oddělených sekcí s dostatečnými mezerami mezi odstavci, aby byl dokument vzdušný a dobře čitelný.
Sekce životopisu | Co uvést | Co vynechat |
---|---|---|
Osobní údaje | Jméno, telefon, email | Rodinný stav, rodné číslo |
Vzdělání | Aktuální škola, obor | Známky, detaily studia |
Pracovní zkušenosti | Relevantní brigády, stáže | Neúspěšné pracovní poměry |
Dovednosti | Jazyky, PC znalosti | Nesouvisející koníčky |
Časová dostupnost | Možné směny, dny | Osobní plány |
Délka životopisu pro brigádu by neměla přesáhnout jednu až dvě strany formátu A4. Použijte běžné písmo, jako je Arial, Calibri nebo Times New Roman, s velikostí 11 až 12 bodů pro hlavní text. Nadpisy jednotlivých sekcí můžete zvýraznit větší velikostí písma nebo tučným řezem, ale nepřehánějte to s různými styly a barvami. Důležité je zachovat konzistentní formátování v celém dokumentu.
Okraje stránky nastavte na standardní hodnoty, obvykle 2,5 cm ze všech stran. Text zarovnejte doleva nebo do bloku, přičemž zarovnání doleva je často považováno za přehlednější. Vyhněte se příliš dlouhým odstavcům - informace strukturujte do kratších, snadno stravitelných celků. Pro zvýraznění důležitých informací můžete použít odrážky nebo krátké seznamy, ale opět s mírou.
Při úpravě dokumentu věnujte zvláštní pozornost konzistenci. Všechny datumy by měly být zapsány stejným způsobem, stejně tak názvy pozic, společností a vzdělávacích institucí. Důsledně kontrolujte pravopis a gramatiku - i drobné chyby mohou vyvolat negativní dojem. Využijte kontrolu pravopisu ve vašem textovém editoru a ideálně požádejte někoho dalšího o přečtení a kontrolu.
V záhlaví dokumentu umístěte své jméno a kontaktní údaje tak, aby byly dobře viditelné. Fotografie není pro brigádnickou pozici nezbytná, ale pokud se ji rozhodnete přidat, použijte profesionální portrétní snímek v odpovídající kvalitě. Fotografie by měla být umístěna v pravém horním rohu a neměla by zabírat příliš mnoho místa.
Při ukládání dokumentu použijte jasný a profesionální název souboru, například Prijmeni_Jmeno_CV.pdf. Export do formátu PDF je důležitý, protože zajistí, že se formátování dokumentu nezměním při otevření na jiném počítači. Před odesláním životopisu vždy zkontrolujte, jak vypadá vytištěný dokument nebo náhled PDF, abyste se ujistili, že všechny prvky jsou správně zarovnané a že se text nepřelévá na další stránku nevhodným způsobem.
Pamatujte, že první dojem je důležitý, a proto věnujte dostatek času kontrole a úpravě formátování. Čistý, profesionálně vypadající životopis významně zvyšuje vaše šance na získání brigády, i když nemáte rozsáhlé pracovní zkušenosti. Pravidelně aktualizujte formátování svého životopisu podle současných trendů a standardů, ale vždy zachovejte profesionální a čitelný vzhled.

Fotografie a celkový vzhled
Správně zvolená fotografie a celkový vzhled životopisu jsou klíčovými faktory, které mohou výrazně ovlivnit váš úspěch při hledání brigády. Profesionální fotografie je první věc, kterou personalista uvidí, proto je důležité věnovat jejímu výběru náležitou pozornost. Fotografie by měla být aktuální, pořízená maximálně před rokem, a měla by zachycovat vaši tvář od ramen nahoru na světlém, ideálně bílém pozadí. Vyhněte se selfie fotografiím nebo výřezům z dovolenkových snímků, které působí neprofesionálně.
Při focení se oblékněte přiměřeně pozici, o kterou se ucházíte. Pro brigádu v restauraci nebo obchodě je vhodné business casual oblečení, například košile nebo halenka v decentních barvách. Výraz tváře by měl být přirozený a přátelský, s lehkým úsměvem. Nezapomeňte na upravené vlasy a minimalistický make-up, pokud jej používáte.
Celkový vzhled životopisu je stejně důležitý jako samotná fotografie. Dokument by měl být přehledný, vzdušný a dobře strukturovaný. Používejte jednotný font v celém dokumentu, ideálně klasické písmo jako Arial nebo Calibri ve velikosti 11-12 bodů. Pro nadpisy můžete zvolit velikost o 2-4 body větší. Text zarovnejte do bloku a používejte dostatečné mezery mezi odstavci pro lepší čitelnost.
Barevné schéma životopisu by mělo být střídmé. Vyvarujte se křiklavých barev a přílišných grafických prvků, které mohou odvádět pozornost od obsahu. Maximálně použijte dvě až tři barvy, přičemž jedna by měla být dominantní. Vhodné jsou odstíny modré, šedé nebo černé. Okraje dokumentu nastavte na 2-2,5 cm ze všech stran, aby dokument působil vyváženě.
Pro brigádu je ideální délka životopisu jedna strana A4. Informace uspořádejte tak, aby nejdůležitější údaje byly umístěny v horní polovině stránky, kde je největší pravděpodobnost, že je personalista zaregistruje. Fotografie by měla být umístěna v pravém horním rohu a neměla by zabírat více než 15 % celkové plochy dokumentu.
Před odesláním životopisu je zásadní provést důkladnou kontrolu pravopisu a překlepů. Požádejte někoho o přečtení a zpětnou vazbu. Životopis uložte ve formátu PDF, který zajistí, že se formátování nezmění při otevření na jiném počítači. Název souboru by měl obsahovat vaše jméno a slovo životopis, například Jan_Novak_zivotopis.pdf. Vyvarujte se názvů jako CV_final_final_2 nebo pouze životopis, které působí neprofesionálně a mohou se snadno ztratit mezi ostatními dokumenty.
Kontrola pravopisu a gramatiky
Správná kontrola pravopisu a gramatiky je naprosto zásadním krokem při tvorbě životopisu na brigádu. Pravopisné či gramatické chyby mohou výrazně snížit vaše šance na získání vysněné pozice, protože zaměstnavatelé často považují tyto nedostatky za známku nedbalosti nebo nedostatečné pečlivosti. Při kontrole dokumentu je důležité věnovat pozornost každému detailu, od interpunkce až po správné skloňování a časování.
Nejprve si svůj životopis několikrát pečlivě přečtěte. Doporučuje se číst text pomalu a nahlas, protože tak snáze odhalíte případné chyby nebo stylistické nedostatky. Velmi užitečné je také nechat si životopis přečíst někým jiným, ideálně člověkem s dobrou znalostí českého jazyka. Často totiž vlastní chyby přehlédneme, protože text známe příliš dobře a mozek má tendenci automaticky doplňovat správná slova.
Při kontrole se zaměřte především na shodu podmětu s přísudkem, správné používání velkých písmen u názvů firem a institucí, a také na správné použití interpunkčních znamének. Zvláštní pozornost věnujte také formátování textu - všechny nadpisy by měly být jednotné, stejně jako odsazení a mezery mezi odstavci. Pokud používáte odrážky nebo číslování, dbejte na jejich konzistentní vzhled v celém dokumentu.
V dnešní době můžete využít také různé online nástroje pro kontrolu pravopisu, ale nikdy se nespoléhejte pouze na ně. Tyto nástroje často neodhalí kontextové chyby nebo stylistické nedostatky. Například záměnu slov, která jsou pravopisně správně, ale významově nevhodná, počítačový program nemusí rozpoznat. Proto je lidská kontrola nenahraditelná.
Nezapomeňte také na kontrolu údajů jako jsou telefonní čísla, e-mailové adresy nebo data. Překlepnutí v kontaktních údajích může znamenat, že vás potenciální zaměstnavatel nebude moci kontaktovat. Důkladně si ověřte také názvy předchozích zaměstnavatelů a institucí, kde jste studovali nebo pracovali. Jakákoliv nepřesnost v těchto údajích může vzbudit pochybnosti o vaší důvěryhodnosti.
Při finální kontrole se zaměřte také na celkovou srozumitelnost textu. Věty by měly být jasné a výstižné, bez zbytečných složitých souvětí nebo odborných termínů, které nejsou pro danou pozici relevantní. Text životopisu by měl plynule navazovat a jednotlivé části by měly logicky souviset. Vyvarujte se používání hovorových výrazů nebo slangových termínů, které do formálního dokumentu nepatří.
Poslední kontrolu proveďte ideálně s odstupem několika hodin nebo dokonce dní. Čerstvý pohled vám pomůže odhalit případné nedostatky, které jste dříve přehlédli. Teprve když jste si jisti, že je životopis bez chyb a perfektně upravený, můžete ho odeslat potenciálnímu zaměstnavateli.

Publikováno: 23. 06. 2025
Kategorie: podnikání